Jakub Zeman,KEG, narozen v Praze v 50. roce éry Šówa nebo-li 1975 v roce zajíce v kombinaci s prvkem dřevo. Od roku 2000 ženatý s cemballistkou Kayoko (Fukuda), do roku 2013 profesorkou piana na Mezinárodní konzervatoři.
Od roku 2018 rytíř Řádu orla Gruzie (dynastický záslužný řád Bagrationů), od roku 2019 člen Královské akademie sv.Ambrože. Od roku 2021 obdržel od pretendenta gruzínského trůnu, prince Davida Bagration Mukhrani, baronát a právo opět používat rodový erb. od roku 2023 členem Řádu křídla archanděla Michaela. Roku 2023 oddržel záslužnou medaili (medal of merit) domu Bagrationů.
Po studiích na Akademickém gymnáziu studium japanologie (dnes japonská studie) na FfUK (ukončil v 5.ročníku z důvodu nástupu na post náměstka ředitele japonské firmy Cosmo Kuroda v Lysé nad Labem.
Lektor a později kurátor Asijských sbírek Národní galerie, zámek Zbraslav, specializace – mečové záštity a příslušenství (autor jejich expozice v Paláci Golz-Kinských), netsuke. Tlumočník, překladatel, člen odborné komise Asociace starožitníků (asiatika), přednáší Asijské umění v rámci Rudolfinské akademie, publicista, dlouholetý člen, v současnosti činovník Česko-japonské společnosti a čestný člen Společnosti pro studium japonského meče(Nihontó kenkjúkai), se kterou v současnosti úzce spolupracuje. Jeden ze zakládajících členů Czech tóken kai (České společnosti japonského meče) a předseda její Pražské pobočky.
Předseda (kaičó) Celočeské federace Gekiken džucu, pořádající minimálně čtyřikrát ročně oficiální turnaj (Taikai) v této disciplně. Vede dódžó Hakuzan v Praze ( Toyama rjú, Happó rjú ), v červnu 2012 uspořádal v Praze první soutěž v sekání japonským mečem Tamešigiri taikai, následuje každoroční tradice uvedené soutěže v rámci pražského dódžó Hakuzan,v roce 2014 pak první Enbu Taikai v šuriken džucu. V roce 2016 a 2017 vítěz Taikai v šuriken džucu v Praze (1.místo).
Člen tříčlenné hodnotící komise určující vítězné exponáty na výstavě na Japan Weeku 2017 (kategorie Japonská malba a kaligrafie). Kromě problematiky japonských mečů a jejich příslušenství se věnuje psaní poezie haiku , tušové malbě, různým bojovým uměním a suiseki (umění aranžování kamenů). Dlouhá léta se věnuje prakticky i theoreticky také evropskému šermu, je čestným členem nejstaršího českého šermířského klubu Riegel, v současnosti iniciátorem národního šermířského stylu Česká šavle. V roce 2020 vedl workshop sekání šavlí na nejvýznačnější pravidelné akci v ČR zabývající se šermem šavlí Sabre Slash. Jako milovník čaje byl za svou přípravu tohoto nápoje třikrát oceněn v prestižní čajové soutěži Čajomír (1.místo, zvláštní cena pototy, 2.místo). Předváděl čaj jako zastupující mistr na China week (2016, Kaisersteinský plác).
Iniciátor každoročního festivalu Samurai macuri (samurajský průvod v samurajských zbrojích a kostýmech Prahou 1.6.,1.ročník 2016), od roku 2022 autor, moderátor a koordinátor velice úspěšné akce Svátek rozkvetlých sakur Hanami ve Strahovském klášteře. Na různých místech a ve spolupráci z různými subjekty realizace projektu Japonský den, prezentující japonskou tradiční kulturu. Pořádá workshoppy tvůrčího psaní poezie Haiku. O tomto typu poezie hovořil roku 2019 v Dejvickém divadle v pořadu Večer jedna báseň (Lukáš Pavlásek a hosté), pravidelně participuje na festivalu čaje a poezie v Kadani..
Participace na organizaci Česko - japonských kulturních akcí, bohatá publikační, lektorská, osvětová a přednášková činnost obzvláště se vztahem k japonské kultuře, umění a fenoménu japonského meče . Od roku 2019 producent a spoluautor Youtube série Lords of the blades (v angličtině) ,společně s Adamem Čeladínem, pětinásobným mistrem světa ve vrhání nožem. Série je pod stejným názvem od roku 2023 i v češtině na Streamu. Úspěšný projekt na pomezí Living history představuje netradičně svět chladných zbraní a bojových umění. V rámci série úspěšně testoval jako jeden ze tří šermířů (Toshihiro Obata,Kawabata TERUTAKA) ve 20.století kabutówari (sekání japonské přilby), teppó giri (sekání hlavně pušky) a zkoušel yadome džucu (krytí ostrých šípů mečem), při kterém byl zraněn na ruce.
Pravidelná kooperace s festivaly Čajomír fest, Dny čaje a keramiky, Festival čajových nadšenců, Hokage con... Se svým dojo Hakuzan generální partner festivalu japonské popkultury Advík v Praze (Manga a Anime)
V roce 2017 , 2018 a 2019 pořadatel seminářů mistra Matsuba Ičiró (menkjó kaiden Džikki Šinkage rjú, 7.Dan Aikidó), který je s uměleckým jménem Kunimasa současně mečířem s nejvyšším mistrovským stupněm Mukansa.
V roce 2018 spolu s agenturou Veles stunts spolupořadatel semináře Tetsuro Shimaguchiho, mistra stylu Kengidó a mimo jiné choreografa bojových scén Tarantinova filmu Kill Bill, v roce 2019 s ním opakovaně vystupoval na ukázkách (enbu).
V roce 2018 pořádal 1.ročník Japonský večer na Smíchově, prezentující japonskou tradiční kulturu a bojová umění.
Od roku 2020 do současnosti aktivní na poli podcastů, v rámci výstavy Bušidó (galerie Gold) participace na projektu NFT - oživení avatara středověkého samuraje, participace na testech středověkých zbraní pro počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance, dvakrát natáčení animací s japonskými zbraněmi (agentura Artnet)
Český samuraj (série časopisu Reflex)
Den v kůži samuraje (série časopisu Reflex)
VOX TV - VOX talk, Nejlepší podcast
Podcast železná koule
Podcast Tekutá krajina
Dellinger Academy
Série Lords of the blades (v češtině, na streamu, kolaborace s Adamem Čeladínem)
Série Lords of the blades (v angličtině na You Tube, kolaborace s Adamem Čeladínem)
Hakuzan dojo (na Youtube)
14.listopadu 2023 obdržel Záslužnou medaili (medal of merit) domu Bagrationů
PŘEKLADY:
Tak pravil Lao-Ć, Pragma, Praha 2011
Telč - mači to šúhen (japonština),Dobrý důvod,Telč 2007
Autor výstavy Pocta japonskému meči, Masarykovo muzeum v Hodoníně, 2008
Autor výstavy Pocta japonskému meči,Muzeum policie ČR Karlov, Praha 2012
Autor výstavy Pocta japonskému meči,Severočeské muzeum, Liberec 2013
Spoluautor výstavy Japonské horory, Národní galerie, zámek Zbraslav - katalog, 2009
autor výstay výjmečných japonských mečů v rámci Bušidó for Japan, Praha, Výstavní síň Mánes, 2011
autor výstavy Příběh meče, Masarykovo muzeum v Hodoníně, 2015
autor výstavy Chryzantéma a meč, Masarykovo muzeum v Hodoníně, 2016
Autor subvýstavy historických artefaktů na výstavě Poznej světová dědictví Unesco, Dačického dům v Kutné Hoře, 2017
Autor výstavy Kómei tennó, Dačického dům v Kutné Hoře,2017
Autor a kurátor výstavy Jiří Straka, Kaligrafie, budova radnice v Kadani, 2018
Kurátor výstavy Ondřej Caska, Čínská tušová malba, Galerie Nová síň, Praha, 2018
Kurátor výstavy Luna Isis,Gold & White, Artfotum, Praha 2019
Spoluautor výstavy Husité, Masarykovo muzeum v Hodoníně, 2019
Kurátor výstavy Takaramono, Městské muzeum v Kadani, Bašta. Kadaň 2019
Kurátor japonské části výstavy Kouzlo sběratelství, Jihočeské muzeum, České Budějovice, 2020
Spoluautor výstavy Hořkosti ve stádci Kristovu, Městské muzeum v Kadani, Bašta. Kadaň 2021
Kurátor výstavy V erbu chryzantémy, Masarykovo muzeum v Hodoníně, Hodonín 2021
Spoluautor (spolu s PhDr Honcoopovou) výstavy Bušidó!, Galerie Bold, Praha 2022
Spoluautor a koordinátor katalogů aukcí asiatik, Galerie Arcimboldo , Meissner - Neumann, Antikvity Praha etc..2009-2018
Přispěvatel na www.busido.cz
čestný člen nejstaršího českého šermířského klubu Riegel (zal.roku 1902)
Czech Tóken kai je společnost zahrnující studenty různých aspektů japonského meče, od hlediska historického, umělecko-historického či technologického po bojová umění a sběratelství.Klade si za cíl propagovat a studovat tradiční japonskou kulturu ve spojitosti s fenoménem japonského meče, a napomáhat jeho ochraně.
Tel: +420 774 266 375
FB: Jakub Zeman, https://www.facebook.com/jakub.zeman.777
E-mail: info@jakubzeman.cz sarukan@seznam.cz