Hanami ve Strahovském klášteře

I v Praze se nedávno konal festival inspirovaný Hanami. Pokusím se ho přiblížit.

Dne 1.dubna se celodenně konal na nádvoří Strahovského kláštera v těsném sousedství Pražského hradu festival japonské kultury Hanami, pořádaný Pivovarem Strahov. Myšlenka prezentovat japonskou kulturu při příležitostné várce sakurového piva vedla k vzniku ambiciózního projektu, neboť kultivovaná rodina majitele pivovaru náleží mezi ctitele japonské kultury. Pivovar Strahov sám má dlouhodobé vazby na Japonsko, například v něm studovalo několik japonských sládků.

Projekt festivalu japonské kultury Hanami byl koncipován jako oslava krásy, přátelství, radosti z jara a v přeneseném smyslu i dlouholeté tradice nadprůměrně dobrých česko-japonských vztahů.

Akci mimo jiné navštívil i Jeho excelence japonský velvyslanec Suzuki, J.E. britský velvyslanec Matthew Field (původně vystudovaný japonolog a milovník japonské kultury), J.E. švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen a více než tři tisíce návštěvníků.

Neformální část akce byla zahájena průvodem samurajů ve zbrojích (v několika případech až padesátikilogramových) či kimonech za zvuku bubnu taikó z Václavského náměstí, přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Nerudovou ulicí až na místo konání ve staroslavném premonstrátském Strahovském klášteře. Přes obavy pořadatelů bylo počasí celý den konání akce přívětivé.

Účinkující bohatého programu, který sestavoval ,,český samuraj" a dlouholetý propagátor tradiční japonské kultury Jakub Zeman, představovaly často osobnosti nejvyšší světové úrovně svých oborů. Například mistryně čajového obřadu školy Urasenke , nositelka profesorské licence kjódžu Markéta Fudžita Reiter, má nejvyšší mistrovskou úroveň v celé Evropě. Bojové umění karate předvedl se svými kolegy z federace SKIF Vladimír Budín sensei, nositel 6.mistrovského stupně dan a mistr světa v tomto umění. Japonský tanec nihon bujó školy Nišikawa rjú přijela ze Spojených států demonstrovat Ajna Kenning, umění japonského meče ,,český samuraj" Jakub Zeman s přáteli z dódžó (školy bojových umění ) Hakuzan i jeho přátelé z jiných dódžó. Divácky velmi atraktivní byly i soutěže Taikai v tamešigiri (test seku mečem) a Gekiken (volný šerm měkčenými meči), v obou případech s mezinárodní účastí. Návštěvníci se mohli těšit i na úžasné samuraje ve zbrojích a jejich epické souboje (skupina living history Gorin), módní přehlídku kimon s workshoppem jejich oblékání (kimono klub a Karolína Suková) či japonský čaj byl připravený několikanásobným vítězem v této disciplíně Karlem Glaserem, který program doplnil i krásnou ukázkou tradičního džú džucu. Konala se i otevřená soutěž ve skládání básní Haiku, v jejíž komisi zasedaly přední osobnosti žánru v Čechách (Pavel Martinec, Katka Soustužníková). Vítězná Haiku od Roberta Šimera zní:

Večerní Petřín

bezdomovec nasává

vůni šeříků.

Výstavku historických originálů japonských mečů pořádala Společnost pro studium japonského meče Nihontó kenkjúkai při Česko-japonské společnosti s jejím předsedou Tomášem Sukem, který k tématu poskytnul zasvěcenou osvětu. Ikebanu, umění aranžování květů, předvedla paní Fumi Kohara, ze školy Sógecu. Galerie Bold, zabývající se i dálněvýchodním uměním, zapůjčí ze svých fondů skvosty japonského umění včetně několika obrazů v Čechách tvořící vycházející hvězdy první velikosti, malířky Moemi Yamamoto. Tušovou monochromní malbu zastupovala výstava senzitivní umělkyně Helgy Hrabincové, jejíž obrazy prozrazují silný vztah k přírodě, a umění fotografie pak práce Pražské fotografické školy a Barbary Jab Janů s japonskou tématikou. Výtvarnou část doplnila i ukázka kaligrafie (Jiří Straka jr.) či ,,živé malby" (Daniela Renčová).

Svět japonské pop-kultury byl zastoupen díky spolupráci s festivalem japonské pop kultury Advík soutěží v cosplay, takže na své si přišly i příznivci žánrů Manga a Anime. Nechyběla ani soutěž o nejkrásnější kimono.

Mezi jednotlivými ukázkami je možno se občerstvit zdejší hvězdou programu, lahodným sakurovým pivem ,,Sv.Norbert sakura amber ale", či gastronomickými skvosty japonské kuchyně včetně suši, skvělou japonskou whisky Nikka nebo pivní zmrzlinou od Angelato. A skvělým čajem z Dobré čajovny na Václavském náměstí, mimochodem nejstarší čajovny v Čechách vůbec.

Akce byla kolem osmé hodiny večerní ukončena dechberoucí tématickou Fireshow ,,Taiyo to tsuki" Terezy Kerle a Viktora Artnera. Ačkoliv byla akce úspěšná, její vysoká návštěvnost bude v příštích ročnících vyžadovat mnohem větší prostorové kapacity. Hanami na Strahově má netoliko díky skvělé lokaci v blízkosti Pražského hradu potenciál stát se jednou z největších pravidelných akcí japonské kultury v Praze. 

Napsal Jakub Zeman