Bibliography

I have an extensive publishing history, I collaborate with prominent personalities of our cultural and art scene. 

I am the author of a number of articles and expert texts, most often focused on the Japanese sword and samurai culture. Since 2000, I have been publishing Haiku poetry and I teach courses of creative writing of this style of poetry. 

More details at - Profile

Publications

 • "Busido" exhibition catalogue!, (together with PhDr. Honcoopova), Bold Gallery, Prague 2022
 • Foreword to the haiku collection "Palette of Life", Libuse Svobodova, The North Bohemian Research Library in Usti nad Labem, 2018
 • "108 Haiku", illustrated by Jiri Straka, with a foreword by prof. Wu Yi, Kant/Busido Publishing House, Prague 2017
 • Sub-catalogue "Feathers" to the catalogue for Jiri Straka exhibition "Ink building sites" 6.3. - 26.4. 2015 in Vaclav Spala Gallery
 • "Haiku", illustrated by Jiri Straka, with a foreword by prof. Wu Yi, Bushido, Prague 2014
 • foreword to the book "Hagakure, the book of the samurai", Cad Press, Bratislava 2013
 • foreword to the catalogue "Lukas Kuta - resonance of absolute", Prague 2012
 • foreword to the book "Hora lebek", Lafcadio Hearn, Volvox Globator, Prague 2012
 • representation in the anthology "Poems to a Tea" - Pajsan'14, Dharmagaya, Prague 2014
 • representation in the Czech haiku anthology "Míjím se s měsícem", Dharmagaya, Prague 2013
 • "Tsuba, The Japanese Sword guards", Busido, Prague 2010
 • "Haiku - three-line poems", Bonaventura Prague, 2000

Translations

 • "So said Lao-Ć", Pragma, Prague 2011 
 • "Telc - machi to shuhen" (Japanese), Dobry duvod, Telc 2007

BUSHIDO! The Way of the Warrior

We present the catalogue for the unique exhibition "BUSHIDO! The Way of the Warrior," organized by Bold Gallery in cooperation with Arcimboldo Auction House from 20.5.-21.6.2022. Dedicated to the world of the samurai, the exhibition does showcase paintings on screens and colourful woodcuts, in addition to some extremely rare historical armour, swords, helmets, iron masks, cuboid sword guards and other authentic Japanese craft jewels related to bushido, the Way of the Warrior.

The catalogue consists of texts by leading Czech experts on the subject - samurai and Japanese culture - Jakub Zeman and Helena Honcoopová. The contents include a glossary of Japanese sword and armour and photographs of the exhibited objects.

Published: 2022, Arcimboldo Gallery;  Number of pages: 80


Šálek dáj hřeje dlaně - only in Czech

Haiku od českých a slovenských autorů. Editoři k novému výběru českých a slovenských textů přistupovali s největší obezřetností a snahou udržet laťku kvality velmi vysoko. V knize tak na vás kromě výjimečných autorů formy haiku čeká i velké množství precizně zpracovaných témat, jako je pomíjivost, pokora, introspekce, hluboký smysl pro detail, ale též jazykový humor a situační komika. Samotný název, pocházející z textu Jakuba Zemana, není jen odkazem na tradiční téma, ale nese i symbolickou hodnotu, jeho citlivá nostalgie a víra ve vliv lidského díla nám připomínají osobu významného českého teoretika a překladatele haiku Antonína Límana, jehož památce je kniha věnována. Haiku je citlivý lyrický útvar s filozofickým přesahem a má schopnost měnit pohled na svět kolem. Ať i vám každé haiku poodhalí kousek něčeho nového a přiměje vás k pozastavení se nad krásou obyčejných věcí.

Published: 2020, DharmaGaia;  Number of pages: 180


108 Haiku - only in Czech

"Počet sto osmi haiku v této sbírce evokuje sto osm buddhistických iluzí gan, mizících v čistém chladném zvuku počátku japonského nového roku v doznívání sto osmi úderů zvonu."
Těmito slovy uvádí sbírku její autor Jakub Zeman, japonolog, publicista, tlumočník, dlouholetý příznivec a propagátor tradiční japonské kultury a estetiky, dlouholetý autor a teoretik žánru haiku, milovník čaje a čajové kultury, dlouholetý adept bojových umění a japonského meče.
Ilustroval Jiří Straka, sinolog, malíř tvořící dálněvýchodní technikou tušové malby, ve které přejímá tradiční formu, ale námětu svých děl dává svůj vlastní obsah, nadčasový a nadprostorový, nesoucí ve svém lůně tradici českou stejně jako japonskou. Předmluvu napsal Wu Yu, jeden za nejvýznačnějších současných čínských malířů, profesor na nejprestižnější čínské Ústřední akademii vátvarných umění v Pekingu.


Published: 2018, KANT;  Number of pages: 54;  Illustration/photo: Jiri Straka


Míjím se s měsícem - only in Czech

Podtitul: Výběr z českých a slovenských haiku.Knížka je objevnou antologií krátkých básní haiku. Tyto koncentrované miniatury, známé ze starší japonské poezie, mají dnes své nadšené příznivce v celém kulturním světě a mnoho tvůrců se pokouší zachytit v jejich svérázné formě výjimečný zážitek, působivý obraz či bystrý postřeh. Na stránkách předložené publikace se sešlo třicet českých a slovenských autorů haiku, někteří začínající a jiní naopak velmi zkušení, jež spojuje přinejmenším jedno: krušné i krásné věčné hledání úplnosti, s níž se stále míjíme.

Autoři: Pavel Beneš, Jarda Čampulka, Miloň Čepelka, Miroslav Černý, Jiří Dědeček, Petr Druhý, Jaroslav Dvorský, Vít Erban, Miroslav Fišmeister, Tomáš Koloc, Zuzana Konopásková, Martin Koreček, Iva Košatková, Martin Krátoška, Marek Kučera, Lucie Kvapilová, David Mareš, Pavel Martinec, Hanele Martinez, Marek Müller, Jaroslav A. Polák, Kamil Princ, Katka Soustružníková, Roman Darmošlap Szpuk, Jiří Šebek, Zdeněk Škrabánek, Zdeněk Thoma, Miroslav Václavek, Petr Zákravský, Jakub Zeman.


Published: 2013, DharmaGaia;  Number of pages: 180;  Illustration/photo: Emil Slama;  Authors of the cover: Emil Slama, Martin Tresnak


Tsuba, The Japanese Sword guards - only in Czech

Publikace Cuba, záštita japonského meče vydávané společností Bušidó: Ojedinělá publikace, popisující z historického, technologického kunsthistorického úhlu pohledu záštitu na japonský meč (cuba), jejíž námět je jakýmsi oknem do duchovního a estetického světa dávných Japonců. Rozsáhlé zpracování námětů seznamuje čtenáře s japonskou i čínskou historií, mytologií, literaturou, poezií, a vytváří tím náhled do duchovního světa starého Japonska. Přírodní náměty často nesou kulturně ukotvený význam, stejně jako stylizovaný zdánlivě abstraktní dezén, nesoucí ve většině případů konkrétní, většinou pozitivní a blahopřejnou symboliku. Ostatně se zpodobňovanými náměty se nesetkáváme toliko na mečovém příslušenství, ale i v malbě, na pracích v laku, necuke či na nepřeberných dalších projevech kreativity japonského umění či užitého umění, proto může být zpracování k užitku i badatelům a sběratelům jiných typů asiatik než pouze popisovaných mečových záštit.
Přínosným je i rozsáhlé zpracování technologické, popisující nepřebernou škálu materiálů, speciálních slitin a výzdobných technik, v mnoha případech mimo Japonsko opublikovaných vůbec poprvé a leckdy korespondující s technikami, nově objevenými v moderním šperku. Publikace obsahuje dosud nepublikované záštity včetně několika mistrovských děl nejvyšší úrovně z předních českých soukromých sbírek včetně bývalé kolekce profesora L.Jisla.Autorem textu je japanolog Jakub Zeman, který se problematikou zabýval řadu let jako kurátor mimoevropských sbírek Národní galerie, fotografkou je Mgr. Ivana Matějková - Havlíková, mezinárodně respektovaná tvůrkyně, která se navýsost mistrně zhostila nafotografování municiózních exponátů také pro své bohaté zkušenosti s fotografií šperku. Příloha obsahuje historii školy Kinai z Ečizenu od R. Banerta a mimo japonštinu v tomto rozsahu poprvé opublikovaný ucelený slovník technických termínů se vztahem k mečovému příslušenství. Kromě mečových záštit prezentuje i několik příkladů japonských mečů vysoké sběratelské úrovně. Znamenitá úroveň fotografií a zdařilá grafická úprava na křídovém papíře.


Published: 2011, Busido; Number of pages: 160; Illustration/photo: Ivana Matejkova


Japonské horory - only in Czech

Japonské horory : ďáblové, démoni, monstra, strašidla, čarodějové, duchové a přízraky v japonském umění 18. a 19. století / Sbírka orientálního umění Národní galerie v Praze a Galerie Arcimboldo,

Published: 2009, Galerie Arcimboldo;   Number of pages: 91;   Authors: Helena Honcoopová, Jakub Zeman


Haiku - three-line poems - only in Czech

Sbírka básní, které parafrázují japonskou poezii haiku, je doplněna devíti barevnými originálními lepty.

Published: 2000, Bonaventura Praha;

Number of pages: 59

Articles

Asiaskop 11.7.2022, History of Japanese political assassinations and the consequences of the last one
Asiaskop 13.9.2021, The traditions of authority in China and Japan
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2021/5, Japanese sword, myths and reality
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2020/3, Jutte, the medieval Japanese arresting means
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2019/9, Japanese spear - Yari
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2019/1, Japanese sword etiquette
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2017/7, The Japanese Middle ages walked through Prague for the second time.
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2016/11, True resistancy of a medieval armour
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2015/7, Tameshigiri In Japan
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2015/3, Yamada Nagamasa´s legacy, meeting of Japanese sword and Muay Boran
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2014/11, The soul of the sword in Hodonin
Literární noviny 2013/49, Explosive porcelain
Literární noviny 2013/49, Prague summer of the Chinese painter
Forbes 2013/November, Who is going to buy the Chinese Mona Lisa
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2013/5, Choosing the Japanese sword
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2012/11, Fukuda Shuichi sensei
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2012/9, Tameshigiri taikai
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2012/5-6, Notes from Japan during the sakura time
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2012/3-4, Nodachi, giant japanese swords
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2012/1, Shidokai a Nakagawa sensei
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2011/1-2, Nakagawa sensei – visit in Czech Republic
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2008/2, Japanese sword – how to recognize an ogirinal from a replika
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2007/11-12, Matsuba Ichiro
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2007/9-10, Kaigunto a shingunto
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2007/1-2, Wakizashi
100+1 zahraniční zajímavost, Hibuki
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2006/9-10, Tameshigiri
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2006/9-10, Visit of Japanese master Ichiro Matsuba Kunimasa
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2007/3-4, Iaito or shinken
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2007/3-4, Fujimoto – K1 legend in Prague
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2006/7-8, Hibuki – hidden Japanese weapons
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2006/5-6, Yakuza
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2006/5-6, Tanto
Fighter´s magazín (Fighter´s magazine) 2006/3-4, Jutte

Lecture and educational activities

I have been lecturing for a long time, initially as part of the lecture department of the National Gallery Prague, later at the Rudolphian Academy and in cooperation with museums, some universities and other institutions. I contributed and participated in conferences in the Czech Republic and Hong Kong.